Haberler
İstikbal Eğitim Kurumları

Çalışan Annelere Kreş Desteği Müjdesi   691

Çalışan Annelere Kreş Desteği Müjdesi

Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı kararname ile kadın istihdamını desteklemek amacıyla kreş hizmetlerindeki vergi istisnası yüzde 50'ye çıkarıldı ve çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutar 304 TL’den 1.015 TL’ye yükseltilmiş oldu..

KREŞ HİZMETİ VEREN İŞVERENE VERGİ İSTİSNASI
7103 sayılı Kanunla işverenlerce kadın hizmet erbabına kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle sağlanan menfaatleri gelir vergisinden istisna tutuldu.

YÜZDE 15'DEN 50'YE ÇIKARILDI
Kanunda, kreş hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 15'i istisna edilmişken, Bakanlar Kurulu kararıyla bu oran da yüzde 50'ye çıkarıldı.

AYLIK TUTAR BİN TL'Yİ AŞTI
Böylelikle çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutar 304 TL'den 1.015 TL'ye yükseltilmiş oldu.

Öncelikle çalışan anne şayet çocuklara bakılan bir yerde çalışıyorsa ve çocuğunu buraya getirme imkanı varsa; kreş desteğinden yararlanamaz. Şart; annenin çalışmış olduğu kurum haricinde bir yerde çocuğunu kreşe vermesidir; bu şart yerine getirilmedi sürece zaten destek sağlanmayacaktır. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yapmış olduğu açıklamaya göre şimdiye kadar vergi konusundaki düzenleme için 500.000 bin kişi talepte bulunmuş durumda; zaten devlet hazinesinden bu uygulama için ayrılmış bütçe ise 4.3 Milyar liralık. Kısacası kadının iş hayatında yer edinmesini, istihdamını sağlaması açısından vergilendirmeler teşvik amaçlı kullanılmakta; haliyle iş verene de cazip gelmektedir.

KREŞ DESTEĞİ NASIL ALINIR?
Özel firmada çalışan anne, özel sektörde hizmet veren kreş ve gündüz bakımevlerine müracaat ederek kayıt yaptırıyor. Kayıt formunun bir fotokopisi ile birlikte işyerinden kreş desteği noktasında talep yapıyor. İşyerinin kabul etmesi halinde, kreş veya gündüzbakımevi faturayı şirkete kesiyor. Şirket ödemeyi kreş veya gündüzbakımevine yapıyor. Şirketin kazancı bu faturanın tamamını gider olarak göstermesidir.

Copyright 2016 İstikbal Eğitim Kurumları
Tasarım ve Yazılım icraathane