Haberler
İstikbal Eğitim Kurumları

Robotik & Kodlama Eğitmen Eğitimi Atölyeleri   359

Robotik & Kodlama Eğitmen Eğitimi Atölyeleri

Özel İstikbal Çocuk Kulübü ve İstikbal Eğitim Aile ve Gençlik Derneği İşbirliğiyle

Okul öncesinden, ortaokul çocuklarına kadar, seviyelerine özel hazırlanmış “Eğlenirken öğrenme” ilkesine göre hazırlanan eğitimler ile çocuklarımızı geleceğe hazırlayabiliriz. Çocuklar kendi hayal ettikleri robot figürlerini tasarlarken, elektronik dünyasının dili “kodlama yapmayı” öğretme imkanı bulabileceğiz.

Değişik eğlenceli oyunlarla ve materyallerle yapılan çalışmalar sonucunda çocukların mühendislik algıları oluşması ve gelişmesi sağlanacaktır. Çocukların zeka gelişimine destek olacak bu eğitimler aynı zamanda onların üretebilme ve akademik başarılarına da katkı sağlayacaktır.

Elde edilecek bazı kazanımlar;

 • Analitik düşünce becerilerini geliştirmesi,
 • Bilgisayar dünyası ve teknoloji ile tanışma,
 • Teknolojiyi kullanmak kadar ürütmenin önemi,
 • Mühendislik konusunda algının oluşması ve geliştirilmesi,
 • Bilgi işlemsel düşünme becerisi kazanma,
 • Görsel ve uzamsal algılarının geliştirilmesi,
 • Çok boyutlu düşünme becerisinin geliştirilmesi,
 • Akıl yürütme becerisinin gelişmesi
 • Analiz yapma, sıralı düşünme becerisi kazanma
 • Problem çözme yeteneğini geliştirme,
 • Kaliteli zaman geçirme, vb... bir çok kazanımlar elde edilmektedir.

Eğitimlerimizde online kodlama programlarının yanısıra, kurs tarafından temine edilecek malzemeler ile tasarım ve kodlama eğitimlerini uygulama imkanı bulunacaktır.

 1. Kur = Lego WeDo 2.0 + Code.Org Toplam 20 Ders Saati, 400 TL
 2. Kur = Lego Ev3 + Blockly, Toplam 20 Ders Saati, 400 TL
 3. Kur = Arduino + Scrtach, Toplam 20 Ders Saati, 400 TL

Not: Grup 3 kişilik gruplar için kişi başı ücret 350 Tl, 5 kişiye kadar olan gruplar 300 TL'ya kadar indirilecektir. Ödemeler nakit veya kredi kartı ile olabilecektir.

Sosyal Medya hesaplarımızdan çekilişe katılabilirsiniz. https://www.facebook.com/istikbalcocukkulubu/photos/a.934331069970135/1885252878211278/?type=3&theater 

Tarih: İlk Kurs Tarihi 4 Kasım 2018. Hafta içi veya Hafta sonu grupları açılacaktır.Atölyeler talep oluşmasına göre aynı anda başlayabilir veya 1. Kurdan başlayarak tüm kurlar alınabilir.

Eğitmen: Hüseyin Yaman (Bilim Sanat Merkezi Bilgisayar ve Stem Öğretmeni)

KİMLER KATILABİLİR?

• Stem Eğitimlerine ilgi duyan, öğretmek Okul öncesi öğretmenleri, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğretmenleri,
• Etüt merkezlerinde, Çocuk Kulüplerinde ek olarak kodlama ve robotik üzerine çalışabilmek için,
• Çocuklarının bilgisayar, tablet ve cep telefonlarında geçirdiği vakti değerli hale getirmek isteyen ebeveynler için,
• Fen bilimleri, Matematik, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri branşlarından ortaokul ve lise öğretmenleri ve alana ilgi duyan üniversite öğrencileri
• Programa ilgi duyan herkes katılabilir, kayıt için mezuniyet şartı aranmamaktadır. ?

Kayıt İçin:

Özel İstikbal Çocuk Kulübü (Alavardı Mah. Yaka Cad. No:82 Meram/Konya)

Tel: 0332 323 46 44 / 0532 351 52 17

Ön Kayıt Formu: https://docs.google.com/forms/d/1nNXd4AQNMwawRX-Z5Oc0I-TyBdQ88OuFPEOF_yJGlC4/edit

1. Kur: LEGO® Education WeDo 2.0 Temel Set Eğitimi + Code.Org Eğitimleri

WeDo 2.0 Robotik Kodlama Eğitimi

WeDo 2.0 temel set, WeDo yazılımı ve etkinlik paketi ile birlikte okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin meraklarını uyandıran, fen ve bilim alanlarında gelişmelerini sağlayan, gerçek hayat projeleri ile mühendislik, teknoloji ve kodlama deneyimleri sunan bir yaparak öğrenme aracıdır.

6 yaş çocuk gruplarından başlayarak uygulanabilecek WeDo 2.0 eğitim setleri başlangıç robotik eğitimleri için önemli bir yer tutuyor. İçinden çıkan parçaları çocukların tanıması ile 8 adet kılavuzlu yani her bir adıma bakarak robotunu tasarladığı; 8 adette kılavuz olmadan resimlerden bakarak yapılabilecek robot seçenekleri mevcut. Tüm bu robot projelerine ulaşmak ve robotunuzu hareket ettirmek için uyumlu tablet veya kişisel bilgisayarınızdan wedo 2.0 programını Lego Education Downloads linki üzerinden indirip, bluetooth yardımı ile robotunuzu uygulamaya bağlayabilirsiniz. Böylelikle motordan güç alan ve hareket eden lego robotlarınız hazır olmuş oluyor. Bununla ilk kez karşılaşan çocukların inanılmaz tepkiler vereceğine şahit olacaksınız.

Code.org Kodlama Eğitimi

code.org ile ilgili görsel sonucu https://studio.code.org/courses

Code org çocukların oyun ihtiyacını teknolojiyi kullanarak faydalı hale getirmeye çalışan bir uygulama. Türkçe dil desteği bulunan uygulama en basit haliyle kodlama öğretmeyi hedefliyor.

Her çocuğa bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsat tanınmalıdır sloganı ile yola çıkan Code.org'da 4 yaş ve üzeri çocuklar için kodlama öğrenmeye farkındalık kazandırmak için oyunlar bulunuyor ve oyun seviyeler (4,6,8,10) yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor.

Nesne tabanlı sürükle bırak yöntemiyle programlamayı öğreten uygulamanın sistemi oldukça basit. Öğreten konumda olan kişiler için ise kullanım şöyle: Eğitimciler üye girişi yaptıktan sonra sınıflar oluşturup, görev dağılımı yaparak kullanım sağlayabiliyorlar, ayrıca öğrencilerin uygulama sürecindeki gelişimini de kontrol edebiliyorlar.

2. Kur: Lego Ev3 Eğitimi + Blockly Eğitim Atölyeleri

 Lego Ev3 Robotik Kodlama Eğitimi

ev3 robot ile ilgili görsel sonucu

Ev3 seti, We Do 2.0 eğitim seti ile kıyaslanınca gerek kodlama konusunda gerekse sensörlerin (algılayıcılar ) artması ile çok daha gelişmiş robotlar yapmamızı sağlıyor.

Bu kursta Lego Mindstorms EV3 ile robotik ve kodlama öğrenmiş olacaksınız. Öğrenciler için kodlamayı ve robot yapmayı eğlenceli hale getiren Lego markasının tak çıkar ürünlerini sensör, motor ve  kontrol ünitesi ile programlanabilir hale getirdiği  Lego Mindstorms EV3 seti ile büyük küçük herkes mühendislik çalışmalarını çok basit bir şekilde yapabilir hale gelecektir.

Google Blockly Eğitimi

blockly ile ilgili görsel sonucu

https://blockly-games.appspot.com/

Programlama öğreten basit bir oyundur. Daha önce bilgisayar kullanımı deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanan Blokly, Google tarafından yürütülen bir projedir. İçeriğinden bahsedecek olursak sürükle bırak mantığı ile çalışan uygulama sayesinde çocuklar basit ve eğlenceli şekilde kodlama mantığı ile tanışırlar. Oyuncular hızını kendi ayarlarlar ve bu sayede Blokly oyunculara kendi kendine öğrenme metodunu sunarak kişilerin kendi kendini oyun sırasında denetlemesini sağlar. İos ve Android üzerinde indirebilirsiniz.

3. Kur: Arduino Eğitimi + Scrtach Kodlama Atölyeleri

Arduino Kodlama Eğitimi

arduino robotik kodlama ile ilgili görsel sonucu

Arduino açık kaynak kodlu, üzerinde çeşitli sensörler barındıran, mikro işlemci ve farklı kodlar ile devreler kurabileceğiniz proje geliştirme platformudur. Arduino ayrıca robotik programlama olarak da adlandırılmaktadır. Programın eğitiminde öğrencilere, Arduino ile robotik programlama yapabilme becerisi kazandırmayı hedefleyen bir programdır.

 

Scratch Kodlama Eğitimi

scratch ile robotik kodlama ile ilgili görsel sonucu

Scratch – www.scratch.mit.edu

Scratch MIT Medya Lab’ında yer alan Lifelong Kindergarten grubunun 8-16 yaş grubu çocuklar için tasarlanmış ve Türkçe dil seçeneği bulunan bir uygulama. Yetişkinlerinde oldukça fazla kullandığı bu uygulama ile çeşitli araçları bir araya getirerek interaktif hikaye ve oyun tasarımı yapılabilir ve oluşturduklarınızı internette bulunan çevrimiçi toplulukta diğerleri ile paylaşabilirsiniz. Scratch dünyada 150’den fazla ülkede ve 40’tan fazla dilde kullanılıyor.

Bu uygulama ile çocuklar oyun oynarmış gibi kendi hayal dünyalarındaki animasyonları kurgulayabiliyor, problem durumlarında çözüm üretebiliyorlar. Yapılan kurgulama sırasında yaratıcı düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma, takım çalışması gibi 21.yy becerilerinin gelişimi destekleniyor. Scratch ister web sitesi üzerinden, ister android üzerinden kullanılabilir ve tamamen ücretsizdir.

 

Copyright 2016 İstikbal Eğitim Kurumları
Tasarım ve Yazılım icraathane