Okunma Sayısı : 136

ONLİNE TERAPİ NEDİR?

Online terapi, kısaca internet üzerinden profesyonel ruh sağlığı hizmetinin verilmesidir. Profesyonel ruh sağlığı uzmanları tarafından danışmanlık ve psikoterapi hizmetinin, internet üzerinden sunulduğu, psikoterapinin etik ilkelerine uygun ortamda, güvenliği sağlanmış platformlarda uygulanan yeni bir yaklaşımdır. Whatsapp,  Facetime, Zoom, Skype vb. programlar üzerinden görüntülü veya sesli yapılan görüşme tekniğidir.

Yapılan çalışmalar neticesinde, terapinin internet üzerinden uygulanmasının, uygulanabilir bir alternatif haline geldiği ve ofis içi tedaviye eş değer sonuçlar verme noktasına geldiğini yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlamıştır. Ofiste, yüzyüze terapi için zaman ayıramayacak veya farklı ihtiyaçları olan danışanlar online terapiyi tercih edebilirler.

Online terapide de yüz yüze terapi gibi Türk Psikologlar Derneğinin tüm ilke, yasal ve ahlaki değerleri geçerlidir. Gizlilik ve mahremiyetin korunması için, terapist ve danışanın güvenilir bir ortam sağlaması gerekmektedir.  Gizliliğin ve mahremiyetin korunabilmesi ve danışanın kişisel bilgilerinin saklaması açısından online terapi sırasında, terapistin ve danışanın bulundukları fiziksel lokasyonlara dikkat etmesi gerekir. Danışanın topluma açık olan yerler, restorant, kütüphane, kafeler, ya da gözlenebilen, dinlenebilen odalarda olmamaları gerekmektedir. İhtiyaç halinde kulaklık kullanmaları faydalı olacaktır.

Uzmanın ofisine gelerek yapılan seanslar ile internet üzerinden görüntülü yapılan seanslar arasında çalışılan içerik anlamında bir fark olmamakla birlikte, sürecin dışsal kaynaklar sebepli (internet bağlantısına bağlı kesintiler, teknolojik sorunlar vb.) aksayabilmesi olası risklerdendir. Ancak bazı önemli problemler ya tamamen yüzyüze çözümlemeli, ya da ihtiyaç durumunda yüzyüze görüşme seansına geçilebilmelidir.

• Bireysel psikoterapi,

• Çift ve aile terapisi,

• Cinsel terapi,

• Ebeveyn Danışmanlığı,

• Çocuk ve ergen psikoterapisi,

• İnternet, Alışveriş, Kumar, sex bağımlılığı gibi problem yaşadığınız birçok problemde profesyonel destek alabilirsiniz.

NEDEN ONLİNE TERAPİYİ TERCİH EDEBİLİRSİNİZ?

• Danışan kendini, internet ortamında daha rahat ve açık hissedebilir.

• Dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın aynı dili konuştuğunuz sürece bu hizmeti alabilirsiniz.

• Fiziksel bir engeliniz, agorafobi (alan korkusu) varsa ya da pandemi gibi zorunlu haller nedeni ile evden çıkamıyorsanız psikoterapistin sanal ofisini ziyaret edebilirsiniz.

• Yüz yüze konuşmaktan utandığınız ya da çekindiğiniz durumlarda, eğer iletişim kurmakta zorlanıyor iseniz online terapi ile kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz. Bilhassa genç nesilin yoğun internet kullanım alışkanlığı, online terapiyi tercih etmesine sebebiyet verebilir.

• Kendi müsaitlik durumunuza göre randevu ayarlama, başka bir şehire taşınma, tatil veya iş seyahati nedeniyle terapistiniz ile görüşmeye devam etme imkanı bulabilirsiniz.

• Daha düşük maliyeti ile yüz yüze görüşmeye göre avantaj sağlayabilirsiniz.

• Danışmanlık isteyen kişinin yaşadığı yerde hizmet alamaması veya yurt dışında olan yurttaşlarımızın kendi dilinden, kendi kültüründen birisi ile görüşmek istemesi nedeniyle online terapi tercih edebilirler.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Danışman, danışanı ile terapötik ilişki kurma ortamında 3. Kişilerin bulunmaması, rahat ve güvenilir bir ortamın olması önemlidir. Gürültülü ve çocukların bulunduğu ortamlarda sağlıklı bir görüşmenin yapılması mümkün olmayacaktır.

Sağlıklı bir görüşme ortamının olması için ses ve görüntü kalitesinin iyi olması, terapi ortamının aksamaması açısından önemlidir.

Terapistin ofisine gelerek yapılan seanslarda da olduğu gibi, online seanslarda görüşme süresince yemek yemek, telefonla veya başka bir işle ilgilenmek uygun değildir.

Herhangi bir başka ruh sağlığı hizmeti alan kişiye psikoterapi yapmaya karar vermeden önce; psikolog, bu durum yüzünden tedavide ortaya çıkabilecek karışıklık ve çatışma riskini önlemek için bu konuları danışana açıklar; ve kişinin yararını göz önünde bulundurarak terapi yapıp yapmamaya karar verir. Etik olanı tek bir psikoterapist ile ilerlemektir.

Seansa katılmama veya unutma durumunda ofise gelerek yapılan terapideki kurallar geçerlidir. Randevu saatiniz size özel olarak ayırılan bir vakit olduğundan iptal veya erteleme gereken durumlarda en az 24 saat öncesinden terapistinizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Aynı gün içinde seansınızı iptal ettiğiniz veya bildirmeyi unuttuğunuz durumlarda seans ücreti talep edilecektir. Ayrıca danışan alkol veya madde kullanıyor ise, madde altında seans yapılmaz ancak yapılmış sayılır, seans ücreti alınır.

Psikoterapinin Sonlandırılması, mesleki ilişkiyi, danışanın artık yardıma gereksinimi kalmadığı, psikoterapinin yarar sağlamadığı ve/veya süregelen yardımdan dolayı danışanın zarar göreceği durumlarda bitirir.

 

 

 

Yorumlar Yeni Yorum Ekle