Okunma Sayısı : 212

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisinde; evli olmayan çiftlerin, ilişkilerinde yaşadıkları problemleri çözümlemek, ilişkilerini güçlendirmek, evliliğe giden yolun doğru inşa edilebilmesi ve sağlıklı bir ailenin alt yapısını kurmak için yaşadıkları problemler üzerinde çalışılır. Çiftlerin evlenmeden önce iletişim kurmayı, anlamayı, dinlemeyi öğrenmeleri terapistin hedefleri arasındadır.

İlişkilerde oluşan sorunların bir kısmı, kişinin karşı tarafı suçlayarak kendi eksiklerini görmeye açık olmamasından kaynaklanabilir. Çift terapisinde terapistin görevi bu unsurları adil ve açık bir şekilde çifte sunmaktır. Ayrıca evlilik öncesi çiftlerin birbirlerine uygunluğunun sorgulaması veya yaşadıkları sorunları evliliğin çözeceğine inanmaları da dahil birlikteliğe ilişkin pek çok kaygı ve yanılgı çift terapisinde işlenir. Söz, nişan, nikah süreçlerinde yaşanan problemlerin, evliliklerine taşınmaması için çiftler destek almaya ihtiyaç duyabilirler.Birbirini anlama ve problemi çözümlemede zorlanan çiftler, çözüm yollarını bulma, ilişkilerini korumak ve yaşatmak için çift terapisi uzmanından destek alma ihtiyacı duyarlar.

Çift Terapisi Nasıl Uygulanır?

Çift terapisinin birçok türleri vardır. Bazıları beceri ve pratiği arttırır. Bazıları geçmişe daha çok yönelir ve işlerin nasıl bu hale geldiğine bakar. Bir kısmı da ikisini birleştirir. Terapilerde, çiftlerin terapiye başvurma nedenleri ne olursa olsun, öncelikle ilişkileri tüm yönleriyle bütüncül bir yaklaşım ile değerlendirilir. Değerlendirme sürecinde, birlikte ve ayrı görüşmeler yapılarak her iki taraftan da sorunu ve sorunun tarihçesini kendi gördüğü açıdan tanımlaması istenir. Her birinin çözüm konusundaki önerileri dinlenir, düşünceleri alınır ve terapiden beklentileri belirlenir. Bu süreçte, eşlerin kişilik özelliklerinin evliliğe yansımasını anlamak için her ikisine de psikometrik testler ve ilişkideki sorunların türünü ve şiddetini belirlemeye yarayan bazı ölçekler uygulanır. Birleşik seanslarda eşlerin birbiriyle iletişim tarzı ve aralarında nasıl bir etkileşim olduğu gözlenir, birbirlerine söylediklerinin aynı anlamlarda işitilip işitilmediğine bakılır.

Terapi süresince ilişkide değişimi sağlamak amacıyla terapist tarafından bir seanstan diğerine gelene kadar uygulanacak bazı ev ödevleri verilebilir. Bu ödevlerin uygulanmasının birkaç faydası vardır. Bir yandan eşler yaşadıkları sorunların denetlenebileceğini görmüş olurlar. Diğer bir faydası da çözümlerin ve asıl kalıcı değişimlerin kendileri dışından gelmediğini, terapi/terapist tarafından uygulanan yöntemlerle ilgili değil de aslında kendi davranışlarında yaptıkları değişikliklerle olacağını görmeleri ve yaşamlarında güven duygusunun artması açısından önemlidir.

Terapinin süresi yaşanan problemin türüne, yoğunluğuna ve kişilerin değişim hızına göre değişebilir. Görüşme sayısı gelişmelere göre belirlenir. Görüşme aralıkları; seanslarda ele alan konuların yaşama geçmesine fırsat tanıyacak kadar uzun ama eski alışkanlıkların sürmesine izin vermeyecek kadar kısa zaman diliminde olması dikkate alınarak düzenlenir. Başlangıçta genel olarak haftada bir olarak başlanan seanslar, ilerleme sağlandıkça değişimin kişilerin kendi gayretleri ile de sürdüğünden emin olmak için aralıklar açılarak ve sonlara doğru seyreltilerek terapi sonlandırılır.

Çift Terapisinde İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir?

Evlilik öncesi danışmanlık desteğinin alınması daha güçlü bağların kurulması için bir fırsat olabilir.

Çift terapisi ile hem kendi beklentilerimizi fark etmemiz, hem de eş adayımızı daha iyi anlayabilmemiz sağlanır.

Çiftlerin tek başınayken konuşmaya çekindiği sorunlar terapi sırasında daha kolay bir şekilde konuşur ve sorunların büyümesi engellenir.

İlişkilerde yaşanan sorunların temelinde iletişim kuramama, problemleri çözememe, sözel veya fiziksel şiddet, duygusallıktan uzaklaşma gibi sorunlar vardır. Bunların evlilik öncesinde aşılması sağlanır.

Evlilik öncesinde çiftler, söz, nişan, nikah süreçlerinde yaşadıkları problemleri evliliğe taşımamış olurlar.

Çift olmanın, birlikte yaşamanın gerekliliklerini tam olarak kavranması sağlanır.

Bilinçli bir evliliğin tesis edilmesi, evli ve eş olmanın ne anlama geldiğinin bilincine vardırılır.

 

 

Yorumlar Yeni Yorum Ekle